Jedinečné zážitky v Lednici

Možnosti rekreace

letak-nahled.jpg

5510ae663a672-dalsi_1-jpg.jpgZámek Lednice

současná národní kulturní památka prošla složitým stavebním vývojem od gotické tvrze přes renesanční. barokní a klasicistní podobu až po historizující novogotický sloh z let 1846-1858. tato poslední přestavba je dílem nadaného vídeňského architekta Jiřího Wingelmüllera a jeho nástupce Jana Heidricha. Zámek, pokrytý jemnou krajkou dekoru s gotizujícími okny, portály, arkýři a cimbuřím, fiálami a chrliči, působí na návštěvníky pohádkovým dojmem, který ještě umocňují skvostné interiéry zdobené kazetovými stropy, vyřezávaným obložením stěn a zárubní a samostatnými schodišti.

Otevírací doba:

duben a říjen 9.00 – 16.00 (pouze soboty a neděle, ve všední dny na objednávku)
září – denně mimo pondělí 9.00 – 16.00
květen – srpen denně mimo pondělí 9.00 – 17.00 (polední přestávka 12.00 – 13.00)

Zámecký skleník v Lednici

Nemusíte být zanícený biolog ani vlastnit vysvědčení s jedničkou z přírodopisu, aby vás návštěva zámeckého skleníku nadchla. Vlastně je možná lepší, když vás flóra příliš nezajímá: tahle část expozice člověka dostane svojí bezprostředností, originalitou a autentičností. Na hlavu kape horká voda, v uších zní šplouchání zlatých kaprů v jezírku, na nosní dírky útočí divoká vůně orchidejí. Vzduch těžkne vedrem a krůpěje rosy se třpytí v drobných kapičkách v listoví…

Otevírací doba:

únor, březen, listopad a prosinec – pouze soboty a neděle od 9 do 16 hodin
duben a říjen – denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin
květen až září – denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin (polední přestávka 12.00 – 13.00)

minaret-01.jpgMinaret

byl postaven v letech 1798-1802 podle návrhu architekta Josefa Hardmutha a měl uzavírat hlavní osu lednického zámeckého parku. Stojí v bažinaté půdě na dřevěných pilotech, tvořen je jedno- patrovou budovou, z níž se vypíná třípatrová věž s ochozy. Přízemí se otevírá arkádami a zdobí je mravoučné texty z koránu. V pa tře se nachází osm místností, pokrytých maurskými ornamenty a zaklenutých nízkými kopulemi. Z věže o výšce 60 metrů je úžasný výhled do parku a na blízké i vzdálenější okolí, např. na Pálavu či Bílé Karpaty.

Otevírací doba:

duben a říjen denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin
květen až září denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin (polední pauza od 12 do 13 hodin)

Janův hrad

Zdá-li se vám (stejně jako většině návštěvníků) Lednice příliš nádherná na to, abyste ji opustili v den příjezdu, vydejte se na delší putování k Janově hradu. Janohrad je umělá romantická zřícenina, projektovaná Josephem Hardmuthem (ano, je to ten, co vymyslel tužku a postavil i místní Minaret). Od Lednického zámku je vzdálena asi čtyři kilometry. Nechce-li se vám jít pěšky, můžete sem doplout v loďkách nebo se svézt v kočáře, taženém dvouspřežím bujných koní.

Janův hrad - postaven byl mezi lety 1807 až 1810 v zákrutu řeky Dyje uprostřed lužního lesa architektem Josefem Hardmuthem, a to v podobě romantické zříceniny. Jeho půdorys tvoří čtyři nárožní vě- žice uzavírající čtverhranný dvůr. V hlavním traktu býval v přízemí byt myslivce a v patře sál s přilehlými místnostmi, zařízený a vymalovaný tak, aby vyvolával iluzi středověku. Kouzlo místa dotváří romantické prostředí.

Otevírací doba:

duben a říjen pouze soboty a neděle 9.00 – 16.15
květen až září denně mimo pondělí 9.00 – 16.15

Další pamětihodnosti

K dalším zajímavým objektům volně roztroušeným po LVA patří Obelisk, Akvadukt, Lovecký zámeček, Apollónův chrám, Nový dvůr, Tři Grácie, Kaple svatého Huberta, Rendez-Vous (Dianin chrám), Belveder, Hraniční zámek, Rybniční zámeček, Zámek Valtice a Kolonáda – Reistna. Informace o nich najdete v turistickém průvodci, který Vám rádi prodáme na recepci.
 

Celý Lednicko-Valtický areál můžete projet na kolech. Všude vedou cyklotrasy a vinařské stezky. Možnost zapůjčení kol v penzionu.

K pámátkám se dostanete na koních, kočárech nebo lodí po zámecké Dyji.

více na www.zamek-lednice.cz